معرفی شهرستان
معرفی شهرستان
 

سبزواریکی از شهرهای بزرگ استان خراسان رضوی است که در غرب خراسان، در شمال شرق ایران قرار دارد. تاریخ سبزوار با بیهق پیوند خورده‌است. پس از حمله مغول به سلطنت خوارزمشاه به دلیل دلاوری مدافعان فدایی موسوم به سربداران، برای مدتی به نام سربداران نیز شناخته می‌شد. بعد از حکومت شیعی آل بویه حکومت شیعه بعدی در ایران به دست سربداران ایجاد گردید که مدتها بر قسمتهایی از کشور حکومت نمودند و پایتخت این حکومت سبزوار بود. سبزوار از مهم‌ترین مراکز جمعیتی، دانشگاهی، فرهنگی، اسلامی و تاریخی شمال شرق ایران به شمار می‌آید و به عنوان یکی از نمادهای تاریخ و علم ایران مطرح شده‌است. مراکز علمی و دانشگاهی و همچنین حوزه‌های علمیه این شهر که خود نشان دهنده علم و فرهنگ دوستی مردمان این شهر است از قدمتی دیرینه برخوردارند. این شهر خاستگاه اندیشمندان بزرگی در ادوار مختلف تاریخی بوده است و شاعران بزرگی نیز به دنیای علم و ادب معرفی کرده است که ابن یمین فریومدی و حمید سبزواری از جمله آنها هستند.

 تاریخ‌نگار بزرگ ایران ابوالفضل بیهقی نیز در این شهر متولد گردید. دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاه‌های مهم این شهر می‌باشند که در این شهرستان به تربیت نیروهای کارآمد می‌پردازند. هم اکنون ۱۴ دانشگاه و مؤسسهٔ آموزش عالی بزرگ در این شهر مشغول به کار می‌باشند.

فرمانداری این شهرستان جزء فرمانداری‌های ویژه ایران می‌باشد.

محمود دولت‌آبادی، ملا هادی سبزواری، ملاحسین واعظ کاشفی، قاسم غنی، ابوالفضل بیهقی، سید عبدالاعلی افقهی سبزواری، دکتر علی شریعتی از بزرگ‌ترین مشاهیر سبزوارند. سبزوار به لحاظ موقعیت تجاری و بازرگانی دربین شهرهای استان خراسان رضوی از جایگاه ممتازی برخوردار است. همچنین از شهرهای ثروتمند ایران از نظر میزان موجودی در حساب‌های بانکی است و دارای تعداد زیادی بازرگان می‌باشد و به بندر کویر خراسان معروف است.

نام قدیم سبزوار، بیهق است. بیهق را پیش از اسلام، «بیهه» یا بیهین یا بیهگ (یعنی جای نیکو یا بهترین ناحیه در این منطقه از مشرق ایران در عصر ساسانی) می‌گفته‌اند. «بیهه» که میان نیشابور در مشرق و قومس در مغرب، واقع بوده است، بر سر راه ابریشم (از چین تا مدیترانه) قرار داشته و به عنوان یکی از مراکز تمدنی ایرانی پیش از اسلام مخصوصاً در عصر اشکانیان و ساسانیان آباد بوده است که بعدها آن را سبزوار خواندند.

در تاریخ بیهق آمده است: و سبزوار شهری بزرگ شد با انواع درخت میوه‌دار و سایه‌بخش، پس مردمان آن را سابزوار نوشتند و گفتند سبزوار کجنات تجری من تحت الانهار

فاصله شهر سبزوار از طریق جاده ۴۴ با مشهد در شرق ۲۲۰ کیلومتر و با تهران در غرب ۶۷۰ کیلومتر است. شهرستان سبزوار واقع در غرب استان خراسان رضوی براساس آخرین تقسیمات کشوری دارای سه بخش به نام‌های مرکزی و روداب و بخش ششتمد است.

 

مشاهیر سبزوار
 • حاج ملا هادی سبزواری

 • ملاحسین واعظ سبزواری معروف به کاشفی

 • امیر شاهی سبزواری، مشهورترین شاعر سبزوار. - وفات ۸۵۷ هـ. / ۱۴۵۲ م.

 • دکتر علی شریعتی

 • محمود دولت آبادی

 • قاسم غنی

 • ابوالفضل بیهقی

 • فریدون فرهی

 • دکتر سیادتی

 • ابن یمین

 • خواجه نظام‌الملک طوسی وی از دهقان زادگان بیهق (سبزوار) بود. از آنجا که دانش اندوزی اش در شهر توس(طوس) بود طوسی خوانده می‌شد.

 • ابوالحسن علی بن زید ابن محمد بیهقی معروف به «ابن فندق» و «فرید خراسان»

 • آیت الله العظمی سید عبدالاعلی سبزواری

 • چهره ماندگار حمید سبزواری

 
مکانهای دیدنی مذهبی:

  مسجد جامع سبزوار

مسجد جامع سبزوار با مساحتی در حدود چهار هزار متر مربع مشتمل بر ایوانهای قبله و شمالی، صحن، شبستان و رواق در حاشیه جنوبی خیابان بیهق این شهر واقع است. بنا بر شواهد معماری بخشهایی از این بنا در طول زمان بازسازی و مرمت شده است. در ضلع جنوبی ایوان قبله محراب قرار دارد، بر بالای آن کتیبه ای به تاریخ 1292 ه.ق و بر راس این ایوان دو مناره آجری دیده می شود. در طرفین این قسمت همزمان با بنای ایوان جنوبی شبستنهایی با طاقهای ضربی بلند ایجاد شده است.در دالان سمت شرقی ایوان شمالی مسجد کتیبه هایی به صورت سنگ نوشته از دوران صفویه با تاریخهای 979 و 1136 ه.ق درباره مراعات سکنه سبزوار و دستوری از شاه طهماسب صفوی ثبت می باشد. از عمده تزئینات مسجد جامع سبزوار کاشی هفت سنگ و کاشی کاری خشتی است. این بنا ویژگیهای معماری سده هشتم هجری را نشان می دهد.

 بقعه امام زاده یحیی

این بنا در تقاطع خیابان اسرار و بیهق شهر سبزوار قرار دارد و مشتمل بر فضای داخلی گنبد دار، ایوان و مناره ها و دو فضای ارتباطی است. گنبد این امام زاده با کاشی هایی به رنگ فیروزه ای پوشیده شده و نمای بنا از سمت خیابان بیهق با کاشیکاری آارسته شده. گویا گنبدخانه کهن ترین بخش بناست که با پلان مربع و به صورت چارایوانی به سبک ویژه معماری سده هشتم و هفتم ساخته شده است. تزیینات نمای امامزاده در سال 1380 نصب شده و داخل آن به کاشی، گچ، سنگ و آینه کاری آراسته شده است. این مکان هم اکنون به عنوان یک زیارتگاه مورد احترام و توجه است، اما مکان تاریخی و گردشگری نیز به شمار می آید .
مناره تاریخی خسروجرد - آرامگاه حاج ملاهادی سبزوار - رباط های فرامرزخان - زعفرانیه و مزینان - آرامگاه کاشفی - آراماگاه بقراط - مصلای سبزوار خانه های قدیمی مربوط به دوره قاجاراز دیگر آثار تاریخی سبزوار می باشد .
صنعت ، معدن ، تجارت
شهرستان بزرگ سبزوار دارای بیش ار 14000 واحد صنفی و یکی از قطبهای مهم تجاری شرق کشور می باشد  . این شهرستان دارای دو شهرک صنعتی بوده و در زمینه صنایع بزرگی مانند تولید انواع قطعات خودرو - تولید سیمان - صنایع چوب - فرآورده های لبنی - فولاد - صنایع آرد - مصالح ساختمانی و....  فعالیت دارند.
شهرستان سبزوار بیش از 130معدن فعال دارد که در زمینه  استخراج انواع کروم ، مس ، منگنز ، کائولن و خاک صنعتی ، گچ ، آهک ، سنگ مرمریت ، سنگ گرانیت ،و ... فعالیت دارند .

 
منبع پرتال فرمانداری شهرستان 
روابط عمومی اداره شهرستان
 
 
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۱۰
منبع زیر پرتال سبزوار
تعداد بازدید : ۰


                   
اوقات شرعی

نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان صنعت معدن و تجارت شهرستان سبزوار چیست؟
لینک های مرتبط